سلامت مدارس

salamategonbad@yahoo.com

شعار روز ملی سلامت مردان((حرکت برای سلامت مردان))

تامین سلامت جسمی و روانی مردان در دوره های مختلف زندگی و پیشگیری از بیماری ها، حساس سازی و تبیین جایگاه فرهنگی سلامت در جامعه و ایجاد فرهنگ توجه به سلامتی قبل از بیماری، پیشگیری اولیه و تشخیص زود هنگام بیماری های خطیر و بدون علامت در جامعه مردان، افزایش دسترسی مردان به اطلاعات سلامتی به ویژه از طریق رسانه های ارتباط جمعی، توجه به نیازهای بهداشتی، آموزشی و درمانی مردان و گسترش فرهنگ همکاری درون بخشی و برون بخشی در دستگاه های مرتبط با وزارت بهداشت در مقوله سلامت، از جمله اهداف در نظر گرفتن این روز است.

مشکل هورمونی آقایان

غلبه استروژن یا همان آندروپوز(یائسگی مردانه)یکی از مشکلات اساسی مردان بالای 40 سال استالبته آندروپوز عمومیت نداردو کمی مبهم است ولی قرار گرفتن در برخی شرایط می تواند این مشکل را برای مردان بالای 40 سال ایجاد کند.عوارض این مشکل شامل افت حافظه،افسردگی نوسانات خلقی،بی خوابی شبانه،افزایش وزن نامطلوب،خصوصا"چاقی شکمی،تبدیل ماهیچه ها به چربی،کاهش قوای جنسی،بزرگی پروستات و... سه علت اصلی وجود دارد که باعث می شود این علائم در مردان بروز یابد:سالخوردگی،مواجهه با آلاینده های محیطی و رژیم غذایی نا سالم.

راهکار برای افزایش طول عمر مردان

تازه ترین پژوهش ها نشان می دهد که تنها اجرای 5 عادت صحیح بهداشتی در زندگی می تواند به میزان قابل توجهی خطر ابتلا به بیماری های قلبی را در مردان میانسال و کهنسال کاهش دهد.

دو مرد در حال پیاده روی

به گفته محققان، حتی مردانی که در حال درمان فشار خون بالا هستند، می توانند خطر ابتلا به بیماری های قلبی را با ترک کردن سیگار، حفظ وزن ایده آل، ورزش منظم و روزانه، عدم مصرف نوشیدنی های الکلی و رعایت دقیق یک رژیم غذایی سالم در خود کاهش دهند.

این مطالعه ی 16 ساله بر روی 43 هزار مرد 40 تا 75 ساله صورت گرفته و در مجله 4 ژولای سیر کیولیشن منتشر شده است.

در این مطالعه تاثیر 5 رفتار بهداشتی سالم روی سلامتی افراد، بررسی شده است.

به طور جزیی تر این رفتارها شامل: حفظ شاخص توده بدن (BMI) به میزان کمتر از 25 و انجام حرکات ورزشی حداقل به مدت 30 دقیقه در روز است.

عوامل دیگر شامل عدم مصرف نوشیدنی ها الکلی، مصرف میوه ها و سبزیجات، غلات، آجیل و خشکبار، حبوبات، مرغ و ماهی، کاهش مصرف چربی های اشباع شده و مصرف مولتی ویتامین ها حداقل به مدت 5 سال است.

از میان تمام مردان شرکت کننده در مطالعه، 2183 نفر در طول مدت مطالعه، دچار حمله قلبی یا یک بیماری قلبی – عروقی کشنده شده بودند.

نتایج این بررسی ها نشان داد: مردانی که این 5 مورد را رعایت می کردند 87 درصد کمتر از سایرین به بیماری های قلبی مبتلا شده بودند.

این محققان همچنین دریافتند که اگر تمام مردان شرکت کننده در این تحقیق هر 5 رفتار را به طرز درستی انجام دهند ،می توانند تا 62 درصد از بروز بیماری های عروقی جلوگیری کنند.

به علاوه این تحقیقات نشان داد که در مردانی که داروهای فشار خون و کلسترول بالا را مصرف می کنند، در صورت رعایت این عوامل، ابتلا به مشکلات عروقی به میزان 57 درصد کاهش پیدا می کند.

بیماری های قلبی – عروقی به صورت مشکلاتی از قبیل دردهای آنژینی و انفارکتوس (حمله قلبی) بروز می کند.

تصلب شرایین در قلب

علت بروز بیماری های قلبی، تشکیل تدریجی رسوب چربی ها یا پلاک ها در لایه داخلی دیواره سرخرگ هاست.

این رسوب ها مسیر عبور خون را محدود یا مسدود می کنند که این پدیده را "تصلب شرایین" یا "سخت شدن دیواره رگ ها (آترواسکلروز)" می نامند.

این بیماری هیچ علامت واضحی ندارد، ولی علائم آن زمانی بروز می کند که آسیب به سرخرگ ها آنقدر جدی شود که جریان خون به قلب محدود شده و سبب بروز درد شود.

مسدود شدن کامل یک سرخرگ خون رسان به قلب، منجر به حمله قلبی ناگهانی و کشنده می شود.

روش های متداول جهت پیشگیری از تصلب شرایین شامل کاهش فشار خون بالا، دریافت رژیم غذایی کم چربی ، کاهش وزن اضافی و ترک سیگار می باشد. به برخی افراد نیز برای کاهش کلسترول خون، دارو داده می شود.

مردی در حال سیگار کشیدن

همانطور که در بالا ذکر شد، تحقیقات نشان می دهند که ارتباط مستقیمی میان رژیم غذایی و بیماری قلبی وجود دارد و با دریافت یک رژیم غذایی سالم می توان سلامت قلب و دستگاه گردش خون را حفظ کرد.

به افراد سیگاری توصیه می شود که سیگار را ترک کنند، زیرا نیکوتین موجود در سیگار سبب افزایش ضربان قلب، افزایش فشار خون و افزایش نیاز قلب به اکسیژن می شود.

با مصرف سیگار، توانایی خون در حمل اکسیژن کاهش می یابد. عوامل سرطان زای دود سیگار به دیواره سرخرگ ها آسیب می رسانند.

همچنین استراحت و شل کردن عضلات، جهت کاهش میزان استرس لازم است. استرس از طریق افزایش هورمون های استرس (از جمله آدرنالین) سبب تولید و افزایش کلسترول خون می شود.

ماهنامه دنیای سلامت-12

+ نوشته شده در  پنجشنبه پنجم اسفند 1389ساعت   توسط اکرم سعادتی نامقی-کارشناس سلامت وتندرستی  | 

مهارت‌هاي ارتباطي

به راستي آيا تاكنون به چگونگي و شيوه صحبت كردن با ديگران فكر كرده‌ايد؟


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه پنجم اسفند 1389ساعت   توسط اکرم سعادتی نامقی-کارشناس سلامت وتندرستی  | 

سالک چیست؟

+ نوشته شده در  پنجشنبه پنجم اسفند 1389ساعت   توسط اکرم سعادتی نامقی-کارشناس سلامت وتندرستی  | 

مدارس مروج سلامت یا( HPS )

مکان هایی هستند که در آن تمام جامعه انسانی مدرسه به منظورفراهم نمودن تجارب و ساختارهای مثبت و ادغام یافته در راستای ارتقاء سلامت دانش اموزان و کارکنان دست در دست هم فعالیت می نمایند.

مدارس مروج سلامت با استفاده از مشارکت عمومی آموزگاران،دانش آموزان ، اولیا و تشکیل گروههای کاری و مشورتی در 8 محور زیر فعالیت می نمایند:

1-برنامه جامع آموزش سلامت در مدارس

2-ارائه خدمات بالینی در مدارس

3-سلامت محیط در مدارس

4-بهبود تغذیه در مدارس

5-تحرک فیزیکی و فعالیت بدنی در مدارس

6-ارتقای سلامت کارکنان مدارس

7-خدمات سلامت روان و مشاوره ای در مدارس

8-مشارکت والدین و جامعه در برنامه ریزی ارتقاء سلامت در مدارس و شبکه داوطلبان سلامت دانش آموزان

این طرح باستناد سند همکاری مشترک بین وزارت بهداشت ،درمان و آموزش پزشکی و وزارت متبوع و نظر به توافقنامه دو وزیر محترم در سال تحصیلی 90-89 بر توسعه کمی و کیفی طرح تاکید شده مقرر گردید که در فاز اول اجرای آزمایشی طرح تعدادی از مدارس شهری و روستایی در کلیه استان های کشور تحت پوشش قرار می گیرند

+ نوشته شده در  شنبه بیست و سوم بهمن 1389ساعت   توسط اکرم سعادتی نامقی-کارشناس سلامت وتندرستی  | 

به مناسبت 29 دیماه روز هوای پاک((امسال زنگ هوای پاک در مدارس نواخته نمی شود))

     شعار امسال روز هوای پاک(( هدفمند کردن یارانه ها-بهینه سازی مصرف سوخت- هوای پاک))
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هشتم دی 1389ساعت   توسط اکرم سعادتی نامقی-کارشناس سلامت وتندرستی  | 

روز هوای پاک

پدیدآورنده: حبیب مقیمی

بچه های گلم! خوب گوش کنید، امروز انگار بلبل ها خوش آوازتر شدن. اگه یه سری به باغچه خونتون بزنید، شاید گل ها رو هم شاداب تر ببینید. آخه می دونید چرا؟ امروز روز هوای پاکه؛ یعنی امروز ما همه با هم آرزو می کنیم که یه روزی فرا برسه که دیگه دود و آلودگی توی این طبیعت زیبا که خدا برای ما آفریده پیدا نشده. یه روزی که ما آسمون رو آبیِ آبی ببینیم. اون وقت، توی اون هوای پاک، همه سر حال و شاداب زندگی می کنیم. وای! اگه همچین روزی برسه چی می شه نه بچه ها! خدا کنه یه روزی برسه که همیشه گل های باغچه ها رو شاداب ببینیم و هوای پاک پاک رو تنفّس کنیم.

درخت کاریبه به، چه قدر هوا خوب و عالیه! بچه ها! آدم کیف می کنه وقتی میون این درختا و گل وگیاه نفس می کشه. من الان توی یه باغ هستم که هیچ دود و آلودگی ای وجود نداره. بچه های خوبم! یکی از چیزهایی که به پاک موندن هوا کمک می کنه، همین درختا هستن. درختای سبز، مثل یه کارخونه هوای آلوده رو جمع می کنن و به جاش هوای پاک و تمیز برای ما تولید می کنن. می دونید اگه توی شهر ما درختای زیادی باشن، هوا کمتر آلوده می شه؟ پس دوستای خوب من! شما هم می تونید توی پاک موندن هوا کمک کنید. چه طوری؟ خوب اگه هر کسی از درختای محله خودشون خوب نگهداری کنه و به اونا آسیب نرسونه، درختا هم کارشونو خوب انجام می دن و هوا پاک و سالم می مونه.

آلودگی هوا و بیماریحتما می پرسید این دستمال سفیدی که جلو دهنم گرفتم چیه؟ بچه ها! تا حالا شده تو شهری که پر از دود ماشین و سیگار و چیزهای دیگه است، راه برید. حتما خیلی ناراحت می شید وقتی هوا رو این قدر کثیف و آلوده ببینید. اون وقت برای این که بتونید راحت تر نفس بکشید، باید یه دستمال جلو دهنتون بگیرید تا این همه آلودگی اذیتتون نکنه. بعد با خودتون می گید: آخه چرا باید شهر ما این قدر آلوده باشه؟ می دونید نفس کشیدن توی هوای پر دود و دم و آلوده، چه قدر برای قلب ما ضرر داره. امیدوارم روزی فرابرسه که هیچ وقت نیازنداشته باشیم تا از این دستمال ها استفاده کنیم. امیدوارم.

یک روز پیاده رویروز پیاده روی. می دونید درباره چی می خوام حرف بزنم؟ یه سؤال دارم بچه ها. فکر می کنید اگر یه روز خوب خدا، همه کسایی که با ماشین و وسایل نقلیه به سر کارشون می رن یا برای هر کار دیگه از اونا استفاده می کنن، تصمیم بگیرن اون روز از وسایل نقلیه خودشون استفاده کنن و پیاده یا با وسایل عمومی مثل واحد این ور و اون ور برن چه اتفاقی می افته؟ هیچ می دونید بیش تر آلودگی هوا به خاطر همین وسایل نقلیه است؟ اون روز یه هوای خوب و پاک خواهیم داشت بچه ها. امروز روز هوای پاکه. امروز فرصت خیلی خوبیه که هر کدوم از شما بچه های خوب از پدر یا یکی از نزدیکاتون که وسایل نقلیه دارن خواهش کنید که امروز رو از وسایل شخصی استفاده نکنن تا یه روزی با هوای پاک داشته باشیم. فکر خوبی نیست؟

طبیعتبچه ها! تا حالا به طبیعت زیبای خداوند خوب نگاه کردید. اگه یه روز خوب نگاه کنید می بینید خداوند هر چیزی رو به دلیلی آفریده، درختای زیبا رو ببینید. هیچ می دونید این درختا چه کار مهمی برای ما انجام می دن. درختا در پاک موندن هوا خیلی تأثیر دارن بچه ها. تا حالا به کوهستان رفتید؟ کوهستان هم یکی دیگه از نعمت ها و آفریده های خداست که شما می تونید از هوای پاک اون جا استفاده کنید. راستی بچه ها! امروز روز هوای پاکه. بد نیست همین فردا صبح زود به اتفاق بزرگ تراتون به کوهستان نزدیک خونتون برید و یه روز خوب رو با هوای پاکیزه و عالی آغاز کنید و خدا رو به خاطر همه نعمت هاش، شکر بگید، البته اگه این کار برای بزرگ ترها ممکن باشه.

من هوای پاک می خواهم

«من هوای پاک می خوام. من می خوام نفس بکشم». بچه ها! این جمله ها رو من روی پرچم هایی که توی دست بچه های دبستان بود دیدم. امروز روز هوای پاکه و هر کسی حق داره که توی هوای خوب نفس بکشه. شما هم می تونید اینون بخواید. خیابون پر بود از بچه هایی که پشت سر هم راه افتاده بودن و با فریاد بلند اعلام می کردن: «ما هوای پاک می خواهیم»، تا همه کسایی که هوا رو آلوده می کنن حرفاشون رو بشنون. ما هم بچه ها! همه با هم از همین جا فریاد می زنیم «ما هوای پاک می خواهیم، ما می خواهیم توی هوای تمیز نفس بکشیم.


+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هشتم دی 1389ساعت   توسط اکرم سعادتی نامقی-کارشناس سلامت وتندرستی  | 

الفبای تغذیه در ایام امتحانات

نوع تغذیه ماو میزان غذای مصرفی مان در مطالعه و یادگیری موثر است.غذاهایی که چرب هستنددر معده توقف بیشتری دارند(دو تا سه ساعت)و جزو غذاهای سنگین محسوب می شوند.زیرا خوردن غذاهای سنگین و پرخوری باعث هجوم خون به معده می شودو تا مدتی خون به سایرقسمت های بدن به خصوص مغز به حد کافی نمی رسد و به دنبال آن چرت و خواب آلودگی ایجاد می شود.پرخوری هیچ کس را با سواد نکرده است اما مصرف سبزی های تازه ،به همراه نان و پنیر بسیار مفید است.مصرف فیبر های غذایی نیز همیشه مفید است خصوصا"در زمان امتحانات که زمان نشستن طولانی است و بی حرکتی ونشستن زیاد خود باعث ایجاد یبوست می شود.
+ نوشته شده در  یکشنبه دوازدهم دی 1389ساعت   توسط اکرم سعادتی نامقی-کارشناس سلامت وتندرستی  | 

تفاوت سرما خوردگی و آنفلوانزا

+ نوشته شده در  یکشنبه دوازدهم دی 1389ساعت   توسط اکرم سعادتی نامقی-کارشناس سلامت وتندرستی  | 

19 آذر روزجهانی حقوق بشر

حقوق بشر چیست؟

حقوق بشر، حقوقی است که با تولد انسان پدیدار می شود. انسان ها بدان دلیل که عظمت و شکوه دارند و در انسان بودن همه با هم مشترک اند، شایسته تکریم هستند. به این دلیل حقوق انسان ها باید در همه جا یکسان اجرا شود و بین افراد در برخورداری از عظمت و کرامت انسانی تبعیض نباشد. کرامت فطری انسان موجب شد تا افراد اجازه یابند از کرامت، آزادی و توانایی خود برای پی ریزی نوآوری هایی در حوزه های متعدد جامعه بهره گیرند. بر همین اساس است که «دانلی» یکی از محققان حوزه حقوق بشر می گوید: «حقوق مدنی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، همگی از ایده کرامت ذاتی انسان ناشی می شوند».

+ نوشته شده در  یکشنبه چهاردهم آذر 1389ساعت   توسط اکرم سعادتی نامقی-کارشناس سلامت وتندرستی  | 

12 آذر ماه روز جهانی معلولین

درگيريها و كشمكشهاي ناشي از جنگ در نواحي گوناگون كره زمين؛ گرسنگي؛ امراض و بيماريهاي مختلف؛ مصائب  و مشقات زندگي در كشورهاي در حال توسعه؛ ترافيك و تصادفات حين انجام كار؛ آلودگي محيط زيست و عدم استفاده صحيح از دارو در كشورهاي صنعتي همه روز باعث بروز معلوليتهاي جديد مي شود.لذا مي بايست پيش زمينه هاي اجتماعي موجود باشد تا معلولان را قادر سازد به واسطه فرصتهاي يكسان  براي زندگي و فعاليتهاي خود در اجتماع مستقل از موسسات خيريه و نهادهايي از اين دست به سر برند.بازپروري معلولان به منظور دستيابي به زندگي مستقل به نحوي كه خود مسئول زندگي خويش بوده و به خودكفايي برسند و نيز بتوانند به جامعه بپيوندند از اصول شرافت و وقار انساني محسوب مي شود.

  دليل انتخاب روز سوم دسامبر به عنوان روز جهاني معلولين

روز جهاني معلولين كه از سوي سازمان ملل متحد به عنوان اقدامي مشترك از سوي سازمان ملل متحد اعلام شده است  زماني است براي برپايي جشن  و ارج نهادن به تجارب و تواناييهاي مردمي كه با معلوليتهاي گوناگون دست و پنجه نرم مي كنند.

قطعه ای از شما نزد خدا به امانت مانده است

حبیب مقیمی

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه چهاردهم آذر 1389ساعت   توسط اکرم سعادتی نامقی-کارشناس سلامت وتندرستی  | 

چگونه برا ی بچه ها کتاب بخوانیم

+ نوشته شده در  چهارشنبه سوم آذر 1389ساعت   توسط اکرم سعادتی نامقی-کارشناس سلامت وتندرستی  | 

کتاب و کتابخوانی

 

از گذشته دور کتاب به عنوان یکی از ابزارهای آموزشی مورد توجه بوده است واولیای دین نیز به پدید‌آوردن آثار علمی و فرهنگ مکتوب توصیه‌های مهمی داشته‌اند. امروزه نیز حاصل از تفکر و تجربه‌های اهل اندیشه و معرفت بوسیله کتاب در دسترس همگان قرا رمی‌گیرد و کتاب خانه‌ها، کانون‌ها همایش صاحب‌نظران و گلستان پرطراوت صاحبان معرفت است.تجربه جهانی نشان می دهد که رشد و توسعه تمدنها، ریشه در رشد فکری و فرهنگی هر جامعه دارد و بدون رشدفرهنگ کتابخوانی در جوامع، نمی توان به رشد هیچ تمدنی دل خوش کرد.

+ نوشته شده در  چهارشنبه سوم آذر 1389ساعت   توسط اکرم سعادتی نامقی-کارشناس سلامت وتندرستی  | 

دعا سلامتی می آورد

+ نوشته شده در  چهارشنبه سوم آذر 1389ساعت   توسط اکرم سعادتی نامقی-کارشناس سلامت وتندرستی  | 

مزایای پیوند اولیا و مربیان (به مناسبت24 مهر ماه روز پیوند اولیا و مربیان )

+ نوشته شده در  دوشنبه دهم آبان 1389ساعت   توسط اکرم سعادتی نامقی-کارشناس سلامت وتندرستی  | 

اگر دنبال آرامش می گردید

+ نوشته شده در  یکشنبه نهم آبان 1389ساعت   توسط اکرم سعادتی نامقی-کارشناس سلامت وتندرستی  | 

کمر در د یکی از شایعترین درد های دنیا( به مناسبت 25 مهر ماه روز جهانی کمردرد)

+ نوشته شده در  یکشنبه نهم آبان 1389ساعت   توسط اکرم سعادتی نامقی-کارشناس سلامت وتندرستی  | 

روز اطلاع رسانی هپاتیت

+ نوشته شده در  سه شنبه چهارم آبان 1389ساعت   توسط اکرم سعادتی نامقی-کارشناس سلامت وتندرستی  | 

روز جهانی نابینایان (روز عصای سفید)


عصای سفید / روز جهانی نابینایان

روز بیست و سوم مهر، روز عصای سفید است؛ روزی که روشن دلان جهانْ طراوت، پویایی و نشاط را به جویبار زندگی فرامی خوانند. در این روز روشن ضمیران فریاد می دارند: ما هم تپیدن قلب زندگی و زدن نیض طبیعت را احساس می کنیم. ما حتّی می توانیم با همین چشمان به ظاهر بسته خویش، در زلال شعور و صفای فطرت خدایی مان، جلال و جمال حضرت حق را بنگریم. می توانیم با چشم لامسه خود با همه کس و همه چیز سخن بگوییم و حتی با تأمل در گردش حکیمانه چرخ روزگار، به مهمانی همه نشانه های خلقت برویم. عصای سفید چونان پرچمی است که به نشان استقلال در دست روشن دلان به حرکت درمی آید و آینه ای است که قدرت و نعمت خدایی را به تماشای تأمل و تفکر دیگران می گذارد. این روز بر تمامی روشن دلان عزیز ایران اسلامی مبارک باد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و پنجم مهر 1389ساعت   توسط اکرم سعادتی نامقی-کارشناس سلامت وتندرستی  | 

به مناسبت روز جهانی بهداشت روان

 مشخصه بهداشت روان
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و یکم مهر 1389ساعت   توسط اکرم سعادتی نامقی-کارشناس سلامت وتندرستی  | 

اصول سلامت دختران

+ نوشته شده در  یکشنبه هجدهم مهر 1389ساعت   توسط اکرم سعادتی نامقی-کارشناس سلامت وتندرستی  | 

برنامه آموزش همسالان در قالب تشکل های بهداشتیاران

+ نوشته شده در  یکشنبه هجدهم مهر 1389ساعت   توسط اکرم سعادتی نامقی-کارشناس سلامت وتندرستی  | 

حوادث طبیعی و کاهش خسارات

+ نوشته شده در  یکشنبه هجدهم مهر 1389ساعت   توسط اکرم سعادتی نامقی-کارشناس سلامت وتندرستی  | 

23 مهرماه، روز ملي مبارزه با بيماري سل

 بيست و سوم مهرماه به عنوان روز ملي مبارزه با سل نامگذاري شده است. فرصتي مناسب براي يادآوري بيماري خفته اي که اکنون در حال بيدار شدن به صورت جهاني مي باشد و کشور ما هم از اين قاعده مستثني نيست. سل يک بيماري عفوني است که توسط باکتري مايکوباکتريوم توبرکلوزيس ايجاد مي شود. سل اغلب ريه ها را تحت تأثير قرار مي دهد ولي در هر جايي از بدن ممکن است رخ دهد.

به علت جوان بودن جمعيت ايران هنوز نيمي از موارد سل در گروه سني 15 تا 45 سال قرار دارند، بر اين اساس سل همچنان يك اولويت بهداشتي محسوب مي‌شود و دو استان سيستان و بلوچستان و گلستان بيشترين موارد بروز سل ريوي در كشور را دارا هستند. بيشترين مبتلايان به سل در ايران در گروه سني 30 تا 35 سال قرار دارند، با توجه به اينكه 50 درصد از جمعيت كشورمان زير 25 سال هستند، اين آمار زنگ خطري است و بايد به اين مساله توجه جدي شود.


            

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه پانزدهم مهر 1389ساعت   توسط اکرم سعادتی نامقی-کارشناس سلامت وتندرستی  | 

روز دامپزشکی

 

گوشت قرمز سالم، گوشت سفید سالم

آیا می دانید بیش از هشتصد نوع بیماری قابل انتقال از حیوان به انسان وجود دارد که غالبا از طریق مصرف فراورده های دامی آلوده به انسان منتقل می شود ؟آیا می دانید در کشور های در حال توسعه 30%مرگ ومیر کودکان زیر پنج سال ناشی از مصرف آب و غذای آلوده است ؟


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه چهاردهم مهر 1389ساعت   توسط اکرم سعادتی نامقی-کارشناس سلامت وتندرستی  | 

به مناسبت روز جهاني ناشنوايان عمق محبت در دنياي سكوت

+ نوشته شده در  پنجشنبه هشتم مهر 1389ساعت   توسط اکرم سعادتی نامقی-کارشناس سلامت وتندرستی  | 

سالمندان؛ جوانان ديروز؛ فراموش شدگان امروز

+ نوشته شده در  پنجشنبه هشتم مهر 1389ساعت   توسط اکرم سعادتی نامقی-کارشناس سلامت وتندرستی  | 

روز آتش نشانی و ایمنی

5 نکته ایمنی در آتش سوزی

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه هفتم مهر 1389ساعت   توسط اکرم سعادتی نامقی-کارشناس سلامت وتندرستی  | 

اقدامات مثبت

+ نوشته شده در  سه شنبه ششم مهر 1389ساعت   توسط اکرم سعادتی نامقی-کارشناس سلامت وتندرستی  | 

برخي خانواده‌ها از تاثير تغذيه صحيح بر تمركز و يادگيري دانش‌آموزان غفلت مي‌كنند

+ نوشته شده در  دوشنبه پنجم مهر 1389ساعت   توسط اکرم سعادتی نامقی-کارشناس سلامت وتندرستی  | 

يك متخصص ارتوپدي: وزن كوله پشتي حداكثر بين 5 تا 10 درصد وزن بدن باشد

+ نوشته شده در  دوشنبه پنجم مهر 1389ساعت   توسط اکرم سعادتی نامقی-کارشناس سلامت وتندرستی  | 

مطالب جدیدتر
مطالب قدیمی‌تر