سلامت مدارس

salamategonbad@yahoo.com

روز هوای پاک

پدیدآورنده: حبیب مقیمی

بچه های گلم! خوب گوش کنید، امروز انگار بلبل ها خوش آوازتر شدن. اگه یه سری به باغچه خونتون بزنید، شاید گل ها رو هم شاداب تر ببینید. آخه می دونید چرا؟ امروز روز هوای پاکه؛ یعنی امروز ما همه با هم آرزو می کنیم که یه روزی فرا برسه که دیگه دود و آلودگی توی این طبیعت زیبا که خدا برای ما آفریده پیدا نشده. یه روزی که ما آسمون رو آبیِ آبی ببینیم. اون وقت، توی اون هوای پاک، همه سر حال و شاداب زندگی می کنیم. وای! اگه همچین روزی برسه چی می شه نه بچه ها! خدا کنه یه روزی برسه که همیشه گل های باغچه ها رو شاداب ببینیم و هوای پاک پاک رو تنفّس کنیم.

درخت کاریبه به، چه قدر هوا خوب و عالیه! بچه ها! آدم کیف می کنه وقتی میون این درختا و گل وگیاه نفس می کشه. من الان توی یه باغ هستم که هیچ دود و آلودگی ای وجود نداره. بچه های خوبم! یکی از چیزهایی که به پاک موندن هوا کمک می کنه، همین درختا هستن. درختای سبز، مثل یه کارخونه هوای آلوده رو جمع می کنن و به جاش هوای پاک و تمیز برای ما تولید می کنن. می دونید اگه توی شهر ما درختای زیادی باشن، هوا کمتر آلوده می شه؟ پس دوستای خوب من! شما هم می تونید توی پاک موندن هوا کمک کنید. چه طوری؟ خوب اگه هر کسی از درختای محله خودشون خوب نگهداری کنه و به اونا آسیب نرسونه، درختا هم کارشونو خوب انجام می دن و هوا پاک و سالم می مونه.

آلودگی هوا و بیماریحتما می پرسید این دستمال سفیدی که جلو دهنم گرفتم چیه؟ بچه ها! تا حالا شده تو شهری که پر از دود ماشین و سیگار و چیزهای دیگه است، راه برید. حتما خیلی ناراحت می شید وقتی هوا رو این قدر کثیف و آلوده ببینید. اون وقت برای این که بتونید راحت تر نفس بکشید، باید یه دستمال جلو دهنتون بگیرید تا این همه آلودگی اذیتتون نکنه. بعد با خودتون می گید: آخه چرا باید شهر ما این قدر آلوده باشه؟ می دونید نفس کشیدن توی هوای پر دود و دم و آلوده، چه قدر برای قلب ما ضرر داره. امیدوارم روزی فرابرسه که هیچ وقت نیازنداشته باشیم تا از این دستمال ها استفاده کنیم. امیدوارم.

یک روز پیاده رویروز پیاده روی. می دونید درباره چی می خوام حرف بزنم؟ یه سؤال دارم بچه ها. فکر می کنید اگر یه روز خوب خدا، همه کسایی که با ماشین و وسایل نقلیه به سر کارشون می رن یا برای هر کار دیگه از اونا استفاده می کنن، تصمیم بگیرن اون روز از وسایل نقلیه خودشون استفاده کنن و پیاده یا با وسایل عمومی مثل واحد این ور و اون ور برن چه اتفاقی می افته؟ هیچ می دونید بیش تر آلودگی هوا به خاطر همین وسایل نقلیه است؟ اون روز یه هوای خوب و پاک خواهیم داشت بچه ها. امروز روز هوای پاکه. امروز فرصت خیلی خوبیه که هر کدوم از شما بچه های خوب از پدر یا یکی از نزدیکاتون که وسایل نقلیه دارن خواهش کنید که امروز رو از وسایل شخصی استفاده نکنن تا یه روزی با هوای پاک داشته باشیم. فکر خوبی نیست؟

طبیعتبچه ها! تا حالا به طبیعت زیبای خداوند خوب نگاه کردید. اگه یه روز خوب نگاه کنید می بینید خداوند هر چیزی رو به دلیلی آفریده، درختای زیبا رو ببینید. هیچ می دونید این درختا چه کار مهمی برای ما انجام می دن. درختا در پاک موندن هوا خیلی تأثیر دارن بچه ها. تا حالا به کوهستان رفتید؟ کوهستان هم یکی دیگه از نعمت ها و آفریده های خداست که شما می تونید از هوای پاک اون جا استفاده کنید. راستی بچه ها! امروز روز هوای پاکه. بد نیست همین فردا صبح زود به اتفاق بزرگ تراتون به کوهستان نزدیک خونتون برید و یه روز خوب رو با هوای پاکیزه و عالی آغاز کنید و خدا رو به خاطر همه نعمت هاش، شکر بگید، البته اگه این کار برای بزرگ ترها ممکن باشه.

من هوای پاک می خواهم

«من هوای پاک می خوام. من می خوام نفس بکشم». بچه ها! این جمله ها رو من روی پرچم هایی که توی دست بچه های دبستان بود دیدم. امروز روز هوای پاکه و هر کسی حق داره که توی هوای خوب نفس بکشه. شما هم می تونید اینون بخواید. خیابون پر بود از بچه هایی که پشت سر هم راه افتاده بودن و با فریاد بلند اعلام می کردن: «ما هوای پاک می خواهیم»، تا همه کسایی که هوا رو آلوده می کنن حرفاشون رو بشنون. ما هم بچه ها! همه با هم از همین جا فریاد می زنیم «ما هوای پاک می خواهیم، ما می خواهیم توی هوای تمیز نفس بکشیم.


+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هشتم دی ۱۳۸۹ساعت   توسط اکرم سعادتی-کارشناس سلامت وتندرستی  |